Haber

Asal Sayı Nedir, Bir Sayının Asal Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Asal Sayılar Nelerdir?


Asal Sayı Nedir?

1 sayısından ve kendisinden başka hiçbir sayıya bölünmeyen rakamlar asal sayı olarak ifade edilmektedir. Ancak bu sayıları mutlaka pozitif olmalıdır. Yani sadece iki pozitif tam sayı böleni olan sayılar şeklinde anlatmak mümkün. Diğer bütün rakamları virgüllü şekilde ve küsuratlı olarak bölünürler. Bu noktada 1 sayısı asal sayı olarak ifade edilmez. 1 sayısından sonra gelen belli başlı bazı rakamlar sadece kendisine ve 1 rakamına bölünürler.

Bir Sayının Asal Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bir sayının asal sayı olup olmadığını anlayabilmek oldukça kolaydır. Aslına bakılırsa bunun için asal sayıların tanımına bakmak yeterlidir. Çünkü pozitif sayılar anlamında bir ve kendisinden başka hiçbir sayıya bölünmeyen rakamlar asal sayı olarak öne çıkıyor. Bu konuda bazı örnekler vermek suretiyle kolayca anlamak mümkün.

Mesela 19 sayısı bir asal sayıdır. Bunun nedeni ise 19 sayısı sadece 1 ile kendisine bölünebilir. Bunun dışında arada kalan 2, 3, 4, 5 ve 6 gibi 18 sayısındaki kadar gelen tüm sayıları herhangi bir şekilde bölünmez. Başka bir örnek olarak 37 sayısı ele alınabilir. Aynı şekilde 37 sayısı da sadece hem kendisine hem de 1 sayısına bölünebilir. Bu şekilde özellikle asal sayılar belli bir rakama kadar ezberlenebilir. Böylece çok daha rahat ve kolay bir şekilde asal sayıları bulmak ve matematik problemi içerisinde kullanmak mümkün hale gelir.

Asal Sayılar Nelerdir?

Özellikle çok sık kullanılan bazı asal sayıları ele almak mümkün.

Asal sayılar: 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31, 37, 41, 43, 47…

Bu şekilde daha birçok farklı asal sayı örnekleri vermek mümkün.İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
instagram takipçi hilesi organik takipçi satın al bayan takipçi satın al takipçi satın al instagram beğeni arttırma instagram takipçi satın al ege tülek takipçi satın al takipçi satın al Takipçi kasma hilesi Ücretsiz Video İndir porno izle takipçi satın al tarot fal baktır