Haber

ASUS’tan Gözleri Koruyan Düşük Mavi Işık Teknolojisi

Hayatımıza birinci sefer televizyonlarla giren, son vakitlerde akıllı telefon ekranlarında da karşımıza çıkan OLED ekranlar, günümüzün en âlâ ekran teknolojilerinden biri olarak kabul ediliyor. Yarı iletken ışık kaynağı olarak bilinen LED teknolojisinin gelişmiş son versiyonu olan OLED, organik ışık yayan diyot manasına geliyor ve LED ekranlara kıyasla yüzde 70 daha az mavi ışık yansıyıtor.

Günümüzde pek çok kişi günde 10 saat yahut daha fazla vaktini, yeteri kadar orta vermeden ekran karşısında geçiriyor. Bilgisayar karşısında uzun mesailer yapan şahıslar, ekranlarından yansıyan ziyanlı mavi ışığa çok daha fazla maruz kalıyor. Yetişkinlerin yaklaşık yüzde 40’ı, gençlerin ise yaklaşık yüzde 80’i ekran mesaisinin akabinde göz yorgunluğu yaşıyor. (Rosenfield, M., “Computer vision syndrome”, Optometry in Practice) Uzun müddet maruz kalınan mavi ışığın göz yorgunluğunun yanı sıra kızarıklık, batma, sulanma ve kaşınma üzere pek çok semptomu da ortaya çıkardığını söylemek mümkün.

Ekranlardan yayılan ağır mavi ışık odaklanmayı ve üretkenliği olumsuz etkiliyor                                                                                               

Tüm bu mümkün meseleler yalnızca göz rahatsızlıklarını değil odaklanma zahmetini de bereberinde getirirken üretkenliği de olumsuz tarafta etkileyebiliyor. Münasebetiyle, artan ekran mesaileriyle birlikte mavi ışığın beğenilen yaratacağı aksilikleri minimuma indirmek için mavi ışık oranını mümkün olduğunca bloke eden teknolojilerin kullanılması büyük kıymet taşıyor.

Uzmanlar, uzun mühlet bilgisayar başında olan bireylerin, göz sıhhatini ve konforunu sağlayan OLED ekran özelliğine sahip eserleri kullanmasını tavsiye ediyor. OLED teknolojisi, çok sayıda organik ince sinema katmanının ve 2 yarı iletkenin bir ortaya gelmesiyle oluşulan bir teknoloji. Ve bu teknoloji, mavi ışığın azamî düzeyde tutulmasını sağlıyor. ASUS, 2021 yılı prestijiyle en geniş OLED dizüstü bilgisayar model serisine sahip marka. ASUS’un ZenBook Flip 13 ve  ZenBook Pro Duo serisi,  OLED teknolojisine öncülük eden dizüstü bilgisayar modellerinden kimileri.

“ASUS, OLED teknolojisine sahip bilgisayarları Türkiye pazarına sunan markaların başında geliyor”

OLED teknolojisini bilgisayarlarla buluşturan öncü markalardan biri olan ASUS’un Türkiye Sistem İş Ünitesi Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler, “OLED ekran teknolojisine sahip bilgisayarları tüm dünyayla eş vakitli olarak Türkiye pazarıyla da tanıştırdık. Donanım ve tasarım ile birlikte en yenilikçi teknolojileri bünyesinde barından ASUS’un dizüstü bilgisayar modellerine entegre ettiği bu teknoloji; reaksiyon müddeti yüksek, güç tüketimi daha az bilgisayarlar vaat ediyor. ASUS, birebir vakitte ASGS ve TÜV Rheinland tarafından verilen göz konforu sertifikalarına da sahip. İşte tüm bunlar dijital ekran bağımlıları için ASUS bilgisayarları daha muteber bir seçenek haline getiriyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
instagram takipçi hilesi organik takipçi satın al bayan takipçi satın al takipçi satın al instagram beğeni arttırma instagram takipçi satın al ege tülek takipçi satın al takipçi satın al Takipçi kasma hilesi Ücretsiz Video İndir porno izle takipçi satın al tarot fal baktır