Haber

Bitki Hücrelerinin İçinde Bulunan Bakteriler Bilim İnsanlarını Şaşırttı

Bilim insanları, bitki hücrelerinin içinde yaşayan bakteriler olduğunu ortaya çıkarttı. Hatta görünene nazaran bu durum hayli yaygın, tahminen de her çeşit bitkide gerçekleşiyor ve bu da daha evvel kimsenin fark etmemiş olmasını daha da şaşırtan kılıyor. Bakterilerin varlıklarını keşfeden bilim insanları, hücrelerinde gelişen bakterilere sahip bitkiler için bunun sonuçlarının ne olduğunu şimdi bilmiyorlar, lakin çoğunlukla yararlı olduğunu düşünüyorlar. Bu olayı anlamak, bitki büyümesini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Endofitler olarak bilinen bakterilerin bitkilerin içinde ziyan vermeden yaşayabildiği 200 yıldan uzun bir müddettir biliniyordu. Bilim endofitlere aşina olsa da, bunlar bitki hücreleri ortasındaki boşluklarda yer alıyor ve bazen ahenk sağlamak için kendilerini düzleştiriyor. Yaşayacak inançlı bir yer ve mesken sahibinin yakaladığı besinlerden bir hisse karşılığında da böceklere ve hastalıklara karşı muhafaza sağlayan simbiyotik ilgiler oluşturuyor.

Yeniden de, bitki hücrelerinin iç kısmının, o sıralarda Avustralya’nın Flinders Üniversitesi’nde kültürlenmiş üzüm hücrelerinde bakteri üzere görünen bir şey gören Dr. Pius Thomas’a kadar farklı bir şey olduğu düşünülüyordu. Dr. Thomas, Profesör Chris Franco’nun dikkatini çekerek ikili tarafından on yıllık bir arayışa başlattı.

Bu proje, Microorganisms üzerinde bulgularını açıklayan bir makale ile sonuçlandı.

Şu anda kendi biyoteknoloji şirketini yöneten Thomas yaptığı açıklamada “Bengaluru’daki Ar-Ge merkezimde bu yeni bitki hücresi biyolojisi alanını, mikrobiyal kirleticilerden kaynaklanan parazit nedeniyle önemli formda engellenen papaya mikro çoğalmasına odaklanan endofitik mikroorganizmalara ve ilgili alanlara odaklanma planıyla genişletmekten heyecan duyuyorum” dedi ve ekledi: “Olağanda endofitik bakterilerin bitki hücreleri ortasında yaşadıkları biliniyor. Bitki hücrelerinin öbür canlı organizmalardan bağımsız olduğu düşünüldüğünden, bitki hücrelerinde yaşayan bakterileri bildirmek, temellere karşı duruyor.

Dünyamızdaki pek çok şey başka organizmaların hücrelerinin içinde yaşamaya çalışıyor. Yaptıkları şey hayat olarak tanımlanırsa virüslerin temel stratejisi de bu. Ayrıyeten bu yaşama formu her vakit ziyanlı da değil – hayvanlar olarak güç depolarımızı tek hücreli cetlerimize giren ve asimile olan prokaryotik hücrelerden oluşturan mitokondriye borçlu olduğumuz söylenebilir. Bununla birlikte, keşif her iki müellif için de bir şok oluşturdu. Franco, “Sıhhat hücrelerindeki bu yeni siytobakteriler paradigması, bitki biyolojisi, insan sıhhati ve çevresel mikrobiyoloji de dahil olmak üzere orijinal bir araştırma alanı açma potansiyeline sahip” diyor ve bitki hücrelerini incelemek mevcut araçların mevzuyla ilgili öteki sorulara cevap vermek için için pek uygun olmadığına dikkat çekiyor. Bakterilerin doğrulanmasının bu kadar uzun sürmesinin sebebi, zenginleştirilmiş ortamda yetiştirilememiş olmaları ve yalnızca içinde yaşadıkları hücrelerin içinde hayatta kalmalarıydı.

Thomas ve Franco’nun araştırması, büyük ölçüde, muz ve papaya üzere tropikal bitki hücrelerinde bakteri varlığına odaklanıyor, lakin ılıman bölge sakinleri de dahil olmak üzere inceledikleri her çeşitte bakteri buldular.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
instagram takipçi hilesi organik takipçi satın al bayan takipçi satın al takipçi satın al instagram beğeni arttırma instagram takipçi satın al ege tülek takipçi satın al takipçi satın al Takipçi kasma hilesi Ücretsiz Video İndir porno izle takipçi satın al tarot fal baktır