Haber

Çin’in kontrolden çıkan roketi Maldivler yakınlarında düştü

Çin Uzay İstasyonu’nun birinci kesimi ve çekirdek modülü Tienhı’yı (Gök Uyumu) uzaya taşımak için Long March-5B roketi 29 Nisan’da uzaya fırlatılmıştı. Fırlatılmanın akabinde Tianhı modülü roketten ayrılarak planlanan yörüngesine girmişti. Roketin ana gövdesinin de Dünya’da evvelce planlanan bir noktaya inmesi gerekiyordu. Fakat roket denetimden çıktı. Roketin nereye düşeceği konusu bir müddettir tasa kaynağıydı. 

MALDİVLER YAKINLARINA DÜŞTÜ

Çin Beşerli Uzay Mühendisliği Ofisi’nden yapılan açıklamaya nazaran, 29 Nisan’da uzaya fırlatılan ve enkazının büyük bir kısmı atmosferde yanan roketin dünyaya geri dönen kalıntıları, Hint Okyanusu’na düştü. Açıklamada, roketin, Çin saatiyle 10.24’te (TSİ 05.24) Maldivler yakınlarına iniş yaptığı kaydedildi. Roketin pozisyonunu takip eden SpaceTrack.com sitesi de Lond March 5B’nin düşüşünü doğruluyor. 

Daha evvel yapılan açıklamalarda roketin denetimden çıkmasının akabinde roket modüllerinin atmosferde sürtünmeden kaynaklı oluşacak yüksek sıcaklıklara sağlam kısımlarının dünyaya düşebileceği tahmin ediliyordu. 

Roket enkazının 41,5 derece Kuzey ve 41,5 derece Güney enlemleri ortasında bir yere düşmesi bekleniyordu.  Kelam konusu enlemler doğudan batıya, Avustralya, Güney Asya ülkeleri, Çin’in orta ve güney bölgeleri, Arap Yarımadası, Afrika kıtası, Türkiye’nin büyük çoğunluğu, Güney Amerika’nın büyük çoğunluğu ve Kuzey Amerika’nın bir kısmını kapsıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
instagram takipçi hilesi organik takipçi satın al bayan takipçi satın al takipçi satın al instagram beğeni arttırma instagram takipçi satın al ege tülek takipçi satın al takipçi satın al Takipçi kasma hilesi Ücretsiz Video İndir porno izle takipçi satın al tarot fal baktır