Haber

Intel Core i5-11600K İncelemesi

Evet, sonunda Intel’in yeni jenerasyon işlemci ailesi geldi. Core i5-11600K ve Core i9-11900K işlemcileri sonunda elimize ulaştı. Aslında bir müddettir elimizde olan bu işlemcilerin incelemeleri COVID-19 salgını karantinaları sonucunda biraz gecikti, kabul ediyoruz. Lakin bu süreçte hoş de bir sistem topladık ve gerek işlemcilerin gerek yeni sistem öğelerinin testlerini tamamladık ve bundan sonra art geriye incelemeleri gelecek. Bunlardan birinci incelememiz, başlıkta da yazdığı üzere Intel Core i5-11600K özelinde olacak.

Intel’in AMD tarafında Ryzen 5 5600X işlemciye yanıtı olarak karşımıza çıkan Core i5-11600K işlemcisi, Intel’in bu yıl bu sınıfta piyasaya sürdüğü en güzel işlemci ve selefinin üzerine pek natürel ki yenilikler getiriyor. Fakat değişiktir ki kimi noktalarda kayıplar da var ki bunlar da epey değerli kayıplar. Onlara geçeceğiz, lakin evvel Intel Core i5-11600K’ya sahip olabilmek için ne kadar ödemeniz gerektiğinden bahsedelim.

Şu an Intel Core i5-11600K’yı piyasada 2700 TL civarında bir fiyatla bulabiliyorsunuz. Rakibi olan AMD Ryzen 5 5600X ise 3000 TL bandında yer alıyor. Bu manada Intel’in AMD karşısında fiyat avantajı sunduğu açık. Pekala, ayrıntılarda da o denli mi?

Intel Core i5-11600K Özellikleri Neler?

Evvel teknik tarafa bakalım. Core i5-11600K, Intel’in Rocket Lake-S ailesinin mensubu olurken, ne yazık ki yeniden 14nm fabrikasyon sürecine dayanıyor. Intel’in bunu yapmasının gerisindeki sebep ise, Cypress Cove ismini verdiği yeni çekirdek mimarisini üretim problemleri sebebi ile evvelki mimariye geri taşımak zorunda kalması. Cypress Cove mikro mimarisi ise Intel’in Ice Lake taşınabilir işlemcileri tarafından kullanılan Sunny Cove‘un bir varyantı. Günün sonunda ise karşımıza 6 fizikî çekirdek ve 12 iş parçacığına sahip Core i5-11600K işlemcisi çıkıyor.

Kağıt üzerindeki bilgilere baktığımızda ise farklı bir bilgiyle karşı karşıya kalıyoruz. Selef işlemci Core i5-10600K, Core i5-11600K’ya kıyasla daha yüksek frekans bedellerine ulaşabiliyor. Pekala, bu olağan mi? Bu durum büsbütün olağan. Çünkü 2 işlemci ortasında mimari farkı var ve kuşkusuz Core i5-11600K, selefine nazaran daha yüksek performansa erişebiliyor.

Core i5-11600K’da yer alan Rocket Lake çekirdekleri, mevcut Skylake‘den türetilmiş Comet Lake çekirdeklerinden değerli ölçüde daha fazla transistör içeriyor ve bu manada daha yüksek güç üretebiliyorlar. Bilhassa hem Core i5-11600K hem Core i9-11900K işlemcilerinin tek çekirdek performansı, Intel’in ismini tabloda doruğa yazdırmasını da sağlamış. Bu hakikaten harikulade, fakat bunu daha yüksek güç tüketiminde bulunarak ve daha yüksek sıcaklık düzeylerine ulaşarak yapabiliyor. Bu da işlemcilerin en büyük handikabı oluyor.

Intel’in yeni işlemcileriyle ilgili bilmeniz gereken en kıymetli yeniliklerden bir oburu ise artık PCIe 4.0 uyumluluğunun gelmesi. Intel bu yenilikle birlikte sonunda AMD’yi bu tarafta yakalamayı başarıyor. Bunun manası, artık bu platformda da daha yüksek süratte SSD’leri kullanabilecek olmamız. Doğal ki burada işlemciyi takacağınız anakartta da bu dayanağın bulunması gerektiğinin de altını çizelim.

CHIP Test Sistemi

 • İşlemci: Intel Core i5-11600K
 • İşlemci Fanı: XPG Levante 240
 • Anakart: ASUS ROG Maximus XIII HERO
 • Bellek: XPG Spectrix D50 3600 MHz 2×8 GB
 • Depolama: XPG SX8200 Pro M.2 SSD 1 TB
 • Depolama: Samsung 970 EVO NVMe M.2 250 GB
 • Depolama: HyperX Fury RGB SSD 240 GB
 • Ekran Kartı: Asus TUF Gaming RTX 3060 OC 12GB
 • Güç Kaynağı: XPG PYLON
 • Monitör: Asus ROG SWIFT PG259QN 360Hz
 • Kasa: XPG Invader
 • Klavye: Razer Huntsman V2 Analog
 • Fare: Asus ROG Keris Wireless

Evet, test sonuçlarında Intel Core i5-11600K’nın hem rakibi AMD Ryzen 5 5600X’in karşısındaki performansını hem de öbür işlemcilerin sonuçlarını göreceksiniz. Birinci olarak güç tüketimi sonuçlarına bakalım.

En az güç tüketiminde Core i5-11600K’nın 11900K üzere yüksek güç tüketen işlemci olduğunu görüyoruz lakin en az tüketimde Rzyen 9 5900X, 34W‘lık tüketimle burada birinci sırada bulunuyor.

Alışılmış ki bizim için daha değerli olanı azamî güç tüketimi olacak. Burada Intel Core i9-11900K’nın 200W‘lık tüketimi ile birlikte en çok güç tüketen işlemci olduğunu görüyoruz. Bundan daha ayrıntılı olarak esasen önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağımız Intel Core i9-11900K incelemesinde bahsedeceğiz. Hususumuz Intel Core i5-11600K ise, güç tüketiminde her ne kadar selefine kıyasla 2 kata kadar artış gösteriyor olsa da, rakibi Ryzen 5 5600X’ten daha az güç tüketmeyi başarıyor ki bu da işlemciye değerli bir artı puan getiriyor.

Sıcaklık bedellerine baktığımızda burada 11600K’nun boştayken serin çalıştığını, lakin yük altına girdiğinde ise 10600K’ya nazaran kıymetli derecede sıcaklık artırdığını görmek mümkün. O nedenle bu işlemciyi tercih edecekseniz, düzgün bir işlemci soğutucusuna gereksiniminiz olacak.

Hava soğutmalı yerine, sıvı soğutmalı bir CPU soğutucusu tavsiye ederiz ki, aslında böylesi bir işlemci ile yeni bir sistem toplama niyetinde olanlar da sıvı soğutmadan şaşmayacaklardır.

Evet, performans testlerine gelelim ve perdeyi CineBench R23 ile açalım. Tek çekirdek sonuçlarına baktığımızda, az evvel de söylediğimiz üzere sınıfı için hayli yüksek bir performans ürettiğini görüyoruz Core i5-11600K’nın. Tek çekirdek performansında rakibi Ryzen 5 5600X’ten daha yüksek sonuç elde eden Core i5-11600K, üst sınıf sonuçlara da çok yakın.

Ama iş çoklu çekirdek sonucuna geldiğinde işler aksine dönüyor ve Core i5-11600K geri sıralara düşüyor. O denli ki, neredeyse 10600K’nın yanına yerleşiyor demek mümkün.

Geekbench sonuçlarına geldiğimizde de emsal senaryonun tekrarlandığını görüyoruz. Tek çekirdek sonucunda i9-11900K ile bir arada tepeyi paylaşan Core i5-11600K, bu manada nitekim de değerli bir sonuca imza atıyor, çünkü bu performansıyla Ryzen 9 5900X’i de alta almayı başarıyor.

Geekbench çoklu çekirdek sonucuna geldiğimizdeyse yeniden Cinebench R23 ile emsal bir tabloya bakıyoruz, lakin bu testte farklı olarak yeniden testi Ryzen 5 5600X’ten daha önde tamamlamayı başarıyor.

Artık tüm test sonuçlarını aşağıda paylaşalım, akabinde da değerlendirmeye geçelim.

Intel Core i5-11600K Performans Değerlendirmesi

Evet, Intel Core i5-11600K test tablolarına baktığımızda, aslında nitekim istikrarlı bir işlemcinin ortaya çıktığını söylemek mümkün. Fiyatıyla rakibine nazaran avantaj sağlaması da kıymetli bir öteki artısı oluyor, lakin pek doğal ki güç ihtiyacının artmış olması da söylediğimiz üzere handikabı.

Bugüne kadar çoklukla Core i5 sınıfı işlemcilerin iş yüküyle öne çıktıklarını, buna rağmen ise oyun sistemlerinde pek yer almadıklarını gördük, lakin bu sefer söyleyebiliriz ki, Intel Core i5-11600K işlemci, oyun sistemlerinde de kendine yer bulabilir. Çünkü bu mevzuda performans olarak ağabeyi Core i9-11900K’ya yakın bir süreç gücü dayanağı sağlıyor. Bunu hem 3DMark CPU sonucunda hem de Metro Exodus sonucunda görüyoruz. Total War: Three Kingdoms testindeyse Ryzen 5 5600X ile ortasında yüzde 5’lik bir fark oluşturuyor, çok da büyütülecek bir sayı değil doğrusu.

Bu ortada şu anda bizim için süreç gücü kıymetli olduğu için testleri düşük grafik ayarlarında yaptık. Grafik performansını daha sonra Asus TUF Gaming RTX 3060 OC 12GB incelemesinde sizlerle paylaşacağız. Öte yandan Palit RTX 3080 GamingPro OC 10 GB ekran kartı testinin geleceğini de şimdiden müjdeleyelim. Onda da son hazırlıklar tamam.

Genel performans çerçevesinden baktığımızdaysa Core i5-11600K’nın, Blender ve Adobe Premiere üzere ağır iş yükleri altında Ryzen 5 5600X’in gerisinde kaldığı açık. Bu çabucak hemen beklenebilecek bir durum, çünkü bilindiği üzere son periyotta AMD’nin bu alandaki eli bir oldukça kuvvetlendi ve bu manada buradaki avantajından yararlanmayı sürdürüyor. Lakin öte yandan âlâ bir oyun bilgisayarı yapmak için uygun seçeneklerden biri olabileceği üzere tıpkı anda OBS üzerinden de yayın yapanlar için ülkü bir seçenek halini aldığını da söyleyebiliriz. Olağan ki, bunu yaparken, yüksek güç tüketimine gereksinim duyuyor ve yeterli bir sıvı soğutma gerektirecek kadar da ısınabiliyor. Bunları da göz önünde bulundurmak gerekli.

Sonuç

Evet, aslında genel değerlendirmeyi yaptık lakin son kere toparlayacak olursak, Core i5-11600K’nın bilhassa sistemi için çok fazla para harcamak istemeyen, buradan sağlanacak tasarrufu öbür sistem bileşenlerine ayırmayı düşünenler için ülkü bir işlemci olabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü dediğimiz üzere Ryzen 5 5600X’ten daha uygun fiyatlı ve oyun tarafında da uygun etraf bileşenleriyle birlikte gerekli yanıtı verebilecek kadar güçlü. Ancak öte yandan uygun bir soğutucuya gereksinim duyacak olması ve daima yük altında çalıştığı durumlardaki güç tüketimini artıracak olması da düşündürücü. Bu manada yeniden de Core i5-11600K’nın yeni ailenin istikrarlı modeli olduğunu söylemek mümkün. Ha, şayet Core i5-10600K işlemciniz varsa, güncellemek size farkı hissettirecek, lakin değiştireceğiniz modüller ve bunun sonucunda harcayacağınız para karşılığında çok tatmin edici olmayacaktır diye düşünüyoruz; o nedenle bizce sonraki kuşağı beklemeniz daha uygun olabilir.

CHIP Online Notu: %88

+ Yüksek süratte tek çekirdek performansı
+ Şahane oyun performansı
+ Rekabetçi fiyat
+ PCI-Express 4.0 dayanağı
+ Daha süratli yerleşik GPU
– Yüksek güç tüketimi
– Yüksek ısı üretimi

Intel Core i5-11600K Teknik Özellikleri

 • Üretim Süreci 14nm
 • Yonga Seti LGA1200
 • Fizikî Çekirdek 6
 • İş Parçacığı 12
 • Taban Frekans 3.9 GHz
 • Tavan Frekans 4.9 GHz
 • TDB 125W

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
instagram takipçi hilesi organik takipçi satın al bayan takipçi satın al takipçi satın al instagram beğeni arttırma instagram takipçi satın al ege tülek takipçi satın al takipçi satın al Takipçi kasma hilesi Ücretsiz Video İndir porno izle takipçi satın al tarot fal baktır