Haber

Jetpack ile Uçan Askerler Gerçek Oluyor! Peki, Dezavantajları Neler?

1 Mayıs’ta yayınlanan kısa bir görüntü, deniz savaşlarının geleceği hakkında şaşırtan ipuçları veriyor. Görüntüde başrolü jetpack ile uçan askerler üstleniyor. Jetpack kullanan askerler, küçük bir bottan havalanıyor ve bir İngiliz devriye gemisi olan HMS Tamar’ın güvertesine inmeyi başarıyor.

Gravity Industries tarafından üretilen jetpack, Iron Man (Demir Adam) sinemalarını akla getiriyor. Askerlerin iki elinde, istikrar ve yönlendirme için kullanılan birer itici var. Geride ise, pilotu gökyüzünde öne yanlışsız fırlatmaktan sorumlu ana itici var. Belirtilene nazaran bu sistem, saatte yaklaşık 80 kilometre sürate ulaşabiliyor. Şirket, sistemin şu anda 5 ila 10 dakikalık bir uçuş için kâfi itme ve güce sahip olduğunu tez ediyor.

Birleşik Krallık Kraliyet Donanması lideri Birinci Deniz Lordu Amiral Tony Radakin, yapılan bu denemeden epey keyifli üzere görünüyor. Radakin, 1 Mayıs 2021’de Tamar etrafındaki uçuşların daha kısa bir görüntüsünü tweet’inde paylaşmayı da ihmal etmedi.

As the @RoyalNavy embraces technology and innovation, @hms_tamar trials the latest game-changing kit with the @RoyalMarines. pic.twitter.com/rckeuom7yg

— First Sea Lord (@AdmTonyRadakin) May 1, 2021

Her ne kadar görüntü büyüleyici üzere görünse de, bu teknolojinin dezavantajları da var. Birincisi, jetpack gürültülü çalışıyor. Tahminen denizdeki bir geminin tamamından daha yüksek değil, lakin güvertede bulunan herkesi onun yaklaşması konusunda uyaracak kadar yüksek sese sahip. İkincisi, uçan kişi çoğunlukla dik durmak zorunda ve uçarken açık bir maksat olmaktan kurtulamıyor. Jetpack’e karşı en tesirli tedbir olan tüfekler ve makineli tüfekler, gemilerde aslında bol ölçüde bulunuyor.

Neredeyse her ülke, yüzyılı aşkın müddettir askerlerini uçurabilmek için küçük ferdî uçuş sistemlerini araştırıyor. Bunun nedeni ise açık; uçmak için donatılmış askerler savunmayı atlatabilir, düşmanları şaşırtabilir. Bu zorlayıcı bir vizyon ve jetpack’ler gelecekte geçen savaş oyunlarının temelini oluşturmaya devam ediyor.

Yeniden de jetpack şovlarına olan askeri ilgi, piyade savaşının yakın bir gelecekte sona ereceğini göstermiyor. Gürültülü, değerli ve kısa uçuş müddetleri ile jetpack’ler olağanüstü bir şov sunabilir lakin rastgele bir silahlı savaş için, şu anda pek de kullanılabilir üzere görünmüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
instagram takipçi hilesi organik takipçi satın al bayan takipçi satın al takipçi satın al instagram beğeni arttırma instagram takipçi satın al ege tülek takipçi satın al takipçi satın al Takipçi kasma hilesi Ücretsiz Video İndir porno izle takipçi satın al tarot fal baktır