Haber

Köpekbalıkları, Okyanuslarda Yollarını Nasıl Buluyor?

Köpekbalıkları ömürleri boyunca çok uzun aralar kat edebiliyor, fakat yıllık göçlerini kaybolmadan nasıl tamamladıkları kesin olarak bilinmiyor. Kaplumbağalar, posta güvercinleri ve köpekler üzere, köpekbalıklarının da magnetoreception (manyetik algılama) maharetlerine sahip olduğu ve yollarını Dünya’nın manyetik alanını kullanarak buldukları düşünülüyordu. Current Biology mecmuasında yayınlanan yeni bir araştırma, köpekbalıklarının manyetik algılama maharetlerine dair somut deliller buldu.

Bu konsept bilim için yeni değil, fakat şimdiye kadar çeşitli zorluklar nedeniyle köpekbalıklarında test edilmemişti. Florida Eyalet Üniversitesi Kıyı ve Deniz Laboratuvarı’ndan Denizlerimizi Kurtarın Vakfı proje başkanı Bryan Keller yaptığı açıklamada, “Dürüst olmak gerekirse, işe yaramasına şaşırdım. Bu sorunun 50 yıldır çözülememesinin nedeni, köpekbalıklarını incelemenin güç olması” dedi.

Çalışmada, çok büyük olmayan ve test ettikleri çeşitten manyetik alım gerektirebilecek belli yerlere geri döndükleri bilinen bir tipe muhtaçlık duydukları için, çekiç başlı köpekbalıkları seçildi. Bu tıp, binlerce kilometre ötedeki konutlarına her yıl geri dönüyor, bu da onların meskenlerine nasıl gideceklerini bildiklerini gösteriyor.

Araştırmacılar tabiattan yakalanan yavru köpekbalıklarını bir havuza yerleştirdi ve onları gerçek hayattaki şartları taklit eden manyetik şartlara maruz bıraktı. Şayet manyetik alanı okuyabiliyorlarsa, yönlenmelerini ona nazaran düzenleyeceğini düşündüler. Meskeninize gitmek için kuzeye yanlışsız ilerlediğinizi hayal edin, lakin GPS birdenbire bir kilometre uzaklaşmış olduğunuzu söylüyor. Rotanızı düzeltmek için otomobilinizi geri döndürürsünüz. Tıpkı reaksiyonun, köpekbalıkları tarafından da sergilenmesi bekleniyordu, bu türlü de oldu.  

Araştırmacılar, köpekbalıklarının manyetik algısının okyanuslarda dolaşmanın yanı sıra, popülasyonlar ortasındaki genetik farka ait yeni içgörüler ortaya çıkarabileceğine inanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
instagram takipçi hilesi organik takipçi satın al bayan takipçi satın al takipçi satın al instagram beğeni arttırma instagram takipçi satın al ege tülek takipçi satın al takipçi satın al Takipçi kasma hilesi Ücretsiz Video İndir porno izle takipçi satın al tarot fal baktır