Haber

Markalar Influencer’lara Pay Veren Affiliate Marketing’i Tercih Ediyor

Günümüzde e-ticaret ile e-ihracatta başarılı olmak isteyen şirketler, influencer marketing konusuna eğilmek zorundalar. Dünyanın Covid-19 salgını ile bir arada dijitalleşmede büyük bir ivme kazandığı günlerde, influencer marketing’in kıymeti her geçen gün daha da artıyor. 2020 yılında salgının tesiriyle dünyada her gün 1.3 milyon kişi toplumsal medya kullanıcısı haline gelirken, Facebook’un üye sayısı 2.7 milyar, Youtube 2.3 milyar, WhatsApp ise 2 milyar bireye ulaştı. İnsanların yüzde 98.3’ü Facebook’a akıllı cep telefonlarından girerken, Youtube her ay 2 milyarı aşkın ziyaretçi alıyor. TikTok ise 700 milyonu aşan kullanıcı sayısı ile birlikte gitgide popülerleşen bir diğer toplumsal medya uygulaması olarak öne çıkıyor. Türkiye’de ise internet kullanıcısı sayısı 2021’de geçen yıla nazaran 3.7 milyon kişi artış gösterdi. İnternet kullanım müddeti ise günlük 8 saati buldu. Toplumsal medya kullanıcı sayısı da 2021’de yüzde 11 artış kaydederek, 83 milyonluk ülke nüfusunun yüzde 70.1’ine yükseldi.  Türkiye’de en çok kullanılan toplumsal medya mecraları ise Youtube, Instagram, WhatsApp, Facebook ve Twitter olarak sıralanıyor.

E-ticaret ve e-ihracat büyüyor

Sayıların da ışığında dünya da Türkiye de artık hayatını online ortamda yaşıyor. Yalnızca paylaşımlar değil ticaret ve ihracat da elektronik mecralarda gerçekleşiyor. Türkiye, koyduğu 240 milyar TL’lik e-ticaret amacına yanlışsız süratle ilerlerken, bölümün büyümesinde ise influencer marketing kelam sahibi oluyor. Birçok çeşidi bulunan influencer marketing alanında 2020’de trend olan ve 2021’de de popülerliğini giderek artıran formüllerin başında ise Affiliate Influencer marketing yani ‘Komisyon Bazlı’ tanıtım geliyor. Dünyanın 126 ülkesine influencer marketing çalışması yapan ve bir markanın tüm dijitalleşme ve e-ihracat, e-ticaret sistemlerini kurup faaliyete geçiren Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk, Affiliate İnfluencer marketing çalışmasının temel ve özelliklerini anlattı.

Markanın telaffuzunu lisana getirmek gerekli

Hem markaya hem de toplumsal medya ünlüsüne kazandıran metodun son periyotta en çok tercih edilen influencer marketing çeşidi olduğunu belirten Emrah Pamuk, “Affiliate İnfluencer marketing sisteminde, kampanya düzenleyicisi marka toplumsal medya ünlüsüne ve ajansa satış üzerinden muhakkak bir yüzde % vererek bu çalışmayı düzenliyor” dedi.  Affiliate marketingin evvelce kulaktan kulağa olarak isimlendirilen pazarlama halinin online versiyonu sayılabileceğini anlatan Pamuk, şu bilgileri verdi: “Affiliate marketingde değerli olan toplumsal medya ünlüsü influencer’ın satış üzerinden yüzde % almak kaydıyla muahede yaptığı markanın eseri ve hizmeti konusundaki tecrübesini, kendi takipçilerine anlatması ve onları bu eser ile hizmeti edinmek için markanın satış kanallarına yönlendirmesiyle oluşuyor. Burada influencer’ın markanın ürünü/hizmeti konusunda kendi tecrübesini anlatması kadar, markanın eser ve hizmetle ilgili anlatılmasını istediği vurguları yapması Affiliate marketing konusunun özünü barındırıyor.”

Bu noktalara dikkat edilmeli

Affiliate marketing çalışması hakkında markalara bilgiler veren Emrah Pamuk, “Bu çalışmayı yaparken dikkate alınması gereken ögeler vardır. Bunlar;

-Influencer’ın programı

-Satış bazlı çalışılacak olan kategori ve eserin tüketim mühleti

-Reklamı yapılacak eserin maliyeti

-Dönemsel gereklilik durumudur.

İçinde bulunduğumuz süreçte en ağır gerçekleştirilen kampanya mottosu Anneler Günü idi. Bu hususta da ınfluencer marketing konusunda daha çok kahve makinası, mesken paklık robotu, kulaklık, cep telefonu, epilasyon aygıtı ile her türlü teknolojik eser oldukça konusunda ağır biçimde Affiliate marketing çalışması gerçekleştirildi” dedi.

İnfuluencer’a verilen hisse yüzde 15-25 ortasında

Affiliate marketing çalışmasının maliyetleri konusunda da bilgiler veren Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk, “Bu çalışmada toplumsal medya ünlüsü için belirlenen yüzde % oranı 15 – 20 ortasında değişiyor.  Tabii burada eser ve influencer’ın gösterdiği performans çok kıymetli. Şunu da belirtmeliyiz; bu sayı ajans ve influencer ortasında anlaşılan model üzerinde yapılan mutabakat ile paylaşılmaktadır” diye konuştu.

Influencer marketin çalışmalarının Türkiye’de hangi toplumsal medya mecralarında daha çok gerçekleştiği sorusuna da karşılık veren Emrah Pamuk, bu alanların sırasıyla Instagram, TikTok ve Youtube olduğunu söyledi. Affiliate marketing konusunda ise Instagram’ın daha çok tercih edildiğini anlatan Pamuk, Instagram’daki Story/Hikaye kısmının bu pazarlama çeşidi için sık kullanılan alan olduğunu belirtti.

Gerçek firma ile çalışmak kıymetli

Emrah Pamuk, toplumsal medyada reklam çalışmalarının hakikat takım tarafından yapılmasının markaya hem maddi çıkar sağladığını hem de mümkün markanın çok reklamdan ötürü bilinirlik algısının ziyan görmesi üzere tehlikelerden koruduğunu belirterek, Affiliate marketing tekniğini uygulamanın lakin gerçek kitleye seslenen hakikat influencer ile mümkün olduğunun altını çizdi. Pamuk, bunun için Digital Exchange çatısı altında büyük bir bilgi birikimi olduğunu vurgulayarak, “Hangi esere hangi influencer’ın kullanılması gerektiğini belirleyerek yola çıkmak Affiliate marketing konusundaki en değerli problemdir. Geriye de kampanya bütçesini yanlışsız yönetmek kalır. Bunun için de kurumsal bağlantı ünitesi yerine bu işi hakikat biçimde yapabilecek takımlarla çalışmak, marka algısını tüketici nezdinde yükseltir” tabirlerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
instagram takipçi hilesi organik takipçi satın al bayan takipçi satın al takipçi satın al instagram beğeni arttırma instagram takipçi satın al ege tülek takipçi satın al takipçi satın al Takipçi kasma hilesi Ücretsiz Video İndir porno izle takipçi satın al tarot fal baktır