Haber

Mars’ta Mantar Bulunduğu İddiası Gerçek Olabilir mi? Cevap, Haberimizde…

Şu an gündemin en tanınan konusu kuşkusuz uzay. SpaceX ile birlikte tanınan kültür haline gelen uzay çalışmaları, son periyotta heyecan verici keşiflere sahne olduğu üzere bu hususta çokça spekülasyon da gündeme geliyor. Bunlardan birini de NASA’nın yayınladığı fotoğraflar üzerine getirilen yorumlar yaratmış durumda.

NASA’nın Mars’taki Perseverance uzay aracı tarafından çekilen bir fotoğrafta görülen oluşumlar şu günlerde bilim dünyasını ikiye ayırmış durumda. Kimisi bu fotoğraftakileri kaya küreleri olarak isimlendirirken, bazıları ise bu oluşumlar üzerinden “mantar teorisini” ileri sürüyor.

Vakit zaman birtakım bilim insanları tarafından Mars ve Venüs’te görüldüğü sav edilen mantar oluşumları sonucunda oluşmuş mantar teorisi, bir kere daha Mars için gündeme gelmiş durumda. Savın ardındaki isim ise Rhawn Gabriel Joseph.

Joseph, 1970’lerde nöroplastisite alanına büyük katkılarda bulunan bir sinirbilimci. 10 yıldan fazla bir müddettir kendi web sitesi üzerinde yayınladığı makalelerle araştırmalarını paylaşan Joseph’e nazaran Mars’ta mantar oluşumları var ve NASA’nın çektiği fotoğraflar da bunun delili.

Fakat öte yandan aykırı görüş bildiren fikirler de yok değil. Bilhassa bir kesim bilim insanı tarafından Joseph’in çalışmalarının bir destek noktası yok ve büsbütün gerçek dışı. Çünkü tıpkı argüman sahipleri, Mars şartlarının bildiğimiz biçimiyle hayata elverişli olmadığını gösteren çok sayıda datayı ileri sürüyorlar.

Pekala, mantarlar bu şartların üstesinden gelebilir mi? Şimdilik elde edilen verilen, bunun yok denecek kadar zayıf bir ihtimal olduğunu gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
instagram takipçi hilesi organik takipçi satın al bayan takipçi satın al takipçi satın al instagram beğeni arttırma instagram takipçi satın al ege tülek takipçi satın al takipçi satın al Takipçi kasma hilesi Ücretsiz Video İndir porno izle takipçi satın al tarot fal baktır