Haber

Oyuncu Recep Çavdar’a Hindistan’dan “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülü

Oyuncu Recep Çandır, Hindistan’da düzenlenen 11. Dada Saheb Phalke Sinema Şenliği‘nde, “Bir Düş Gördüm” isimli sinemadaki rolüyle “En Yeterli Yardımcı Erkek Oyuncu” mükafatına layık görüldü.

Direktör Murat Çeri’nin birinci uzun metraj sineması “Bir Düş Gördüm”, Hindistan’daki 11. Dada Saheb Phalke Sinema Şenliği’nde yarıştı.

Müsabakada, bir trafik kazası sonrasında hafıza kaybı yaşayan küçük Tarık’ın hayallerini ve düşlerini anlatan sinemada “Akıllı Zeki”yi canlandıran oyuncu Recep Çavdar, “En Uygun Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

Recep Çavdar, bu mükafatla Nejat İşler’in Dakka Sinema Şenliği’nde “En Âlâ Erkek Oyuncu” seçilmesinin akabinde bu yıl milletlerarası şenliklerde ödül alan 2. erkek oyuncu oldu.

Sinema, 30 milletlerarası şenliğe katıldı

Direktör Murat Çeri ise “Bir Düş Gördüm” sinemasını 2019’da çektiklerini tabir ederek, sinemanın bugüne kadar 30 memleketler arası şenliğe katılarak 23 farklı ülkede gösterildiğini lisana getirdi.

Çeri, sinemada bir dede-torun öyküsünü anlattığını aktararak, “Katıldığımız milletlerarası şenliklerle o ülkelerdeki insanlara kendi kültürünü değil, Türk kültürünü anlatıyoruz. Bilhassa Avrupa’daki hakim anlayış kendi kültürünün oburunun eliyle resmedilmesini istiyor. Bizi biz olarak resmedip biz olarak var olmaya çalışmak biraz akıntıya kürek çekmek üzere oluyor. Sinemamızın şenlik süreci devam ediyor.” diye konuştu.

“Yarın Görüşmek Üzere” isimli yeni bir sinema hazırlığında olduğunu ve yıl içinde çekmeyi planladığını belirten Çeri, şunları kaydetti:

“11. Dada Saheb Phalke Sinema Şenliği’nde aldığımız bu mükafatın Recep Çavdar için çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Recep Çavdar sinemada gösterdiği performansla bu mükafatı hak etti. Bu türlü bir mükafatı alacağını Türkiye’deki şenliklerde bekliyordum, yurt dışından oldu daha hoş oldu. Yolu bahtı açık olur inşallah. İkinci sinemamızda de yeniden değerli bir rolü var. Recep Çavdar, oyunculuğuyla kendisini kanıtlamış birisi.”

“Bizim kültürümüzün insanlığa katacağı çok şey var”

Oyuncu ve direktör Recep Çavdar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanatsal üretimin memleketler arası bir karşılık bulmasının motive edici olduğunu belirterek, “Yurt dışında ülkemizi temsil etmemiz daha sonra yapacağımız işler için bizi keyifli ediyor. Bir Düş Gördüm sineması yurt dışında çok değişik şenliklerden ödüllerle dönüyor. Bu sinema, Anadolu’ya oryantalist bir gözle değil, kendi perspektifinden bakıyor.” dedi.

Çavdar, Türk sinemasının Hindistan’dan birinci kez ödül aldığına dikkati çekerek, Türk sineması ismine farklı coğrafyalara açılıyor olmanın gurur verici olduğunu söyledi.

Sinemanın şenlik seyahatinin devam edeceğine işaret eden Çavdar, son devirdeki çalışmalarını şu sözlerle anlattı:

“Ben aslında çok istikametli bir sinemacıyım. Oyunculukla bir arada senaryo yazıyorum ve sinema çekiyorum. Yakın vakitte Mustafa Kutlu’nun Rüzgarlı Pazar öyküsünü senaryoya uyarladım, Osman İmtihan da bu sineması önümüzdeki yıl çekecek. Oyunculukla başladım lakin kıssa anlatmayı da sevdiğim için senaryo tarafında da ilerliyorum. İkinci kısa sinemamı de yeni çektim. Birinci uzun metraj hazırlıklarıma da başladım, üç taraftan ilerliyorum. Bu yapıtlarla inşallah bilhassa yurt dışında ülkeyi temsil etme fırsatını yakalarız. Hem estetik hem de dünyaya bakışımızı yansıtan kaliteli işler ortaya koyarız. Bizim kültürümüzün insanlığa katacağı çok şey var. Kendi kültürümüzde çok değerli bir hayat damarı olduğunu düşünüyorum. İnşallah aşağılık kompleksine kapılmadan kendimize dair kıssaları sinemanın zenginliğiyle, estetik açıdan kaliteli olacak biçimde anlatmaya devam ederiz.”

Sinema hakkında

TRT’nin ortak yapımcılığında çekilen ve milletlerarası ismi “In My Dream” olan sinemanın manzara direktörlüğünü Durmuş Sorkut, kostüm dizaynını ise Ebru Tunçoktay üstlendi.

2018’de düzenlenen Boğaziçi Sinema Şenliği’nde Bosphorus Sinema Lab’in finalistlerinden olan, tıpkı yıl Malatya Sinema Şenliği’nden de “TRT Ön Alım İmal Desteği” ile dönen “Bir Düş Gördüm”de ayrıyeten Nevzat Yılmaz, Harun Reha Pakoğlu, Ferda Işıl, İsmail Hakkı, Nurdan Albamya, Mustafa Halazaroğlu, Emin Yalçın, Fatih Dokgöz, İsmail Kavrakoğlu, Furkan Aydın Çelik, Muhammed Buyruk Balcı, Muhammed Yakup Baybars ve Yusuf Ekinci rol alıyor.

Dokuz yaşındaki Tarık’ın yaşadığı bir trafik kazası sonrası başından geçenlere odaklanan “Bir Düş Gördüm”ün konusu şöyle:

“Kazada babası hayatını kaybeden, annesi komaya giren Tarık hafıza kaybı yaşar. Geçmişiyle bağı yalnızca gördüğü sembolik düşlerdir. Kazadan sonra köye dedesinin yanına giden Tarık, bu yeni hayatını, düşlerini ve orada yaşadıklarını hayata tutunma aracı olarak kullanır. Bu ortada Tarık, annesi ölen bir sıpayı yaşatma gayretindedir.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Fatih Türkyılmaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
instagram takipçi hilesi organik takipçi satın al bayan takipçi satın al takipçi satın al instagram beğeni arttırma instagram takipçi satın al ege tülek takipçi satın al takipçi satın al Takipçi kasma hilesi Ücretsiz Video İndir porno izle takipçi satın al tarot fal baktır