Haber

RAHMET VE BEREKET AYI RAMAZAN – Kahramanmaraş’ın tescilli “Eli böğründe” yemeği iftar sofralarını süslüyor

Dondurması, tarhanası ve biberiyle ünlü Kahramanmaraş‘ın en değerli lezzetlerinden “eli böğründe” yemeği, yapılışı, sunumu, kokusu ve damakta bıraktığı tadıyla iftar sofralarına başka bir lezzet katıyor.

Kahramanmaraş’ta iftara davet edilen konuklara özel hazırlanan, tadıyla kendisine hayran bırakan kentin tescilli lezzeti eli böğründe kentte iftarda en çok tüketilen yemeklerin başında geliyor.

Bir yanına kuzu eti, öteki yanında domates, biber, sarımsak ve kendine has baharatlar konulan, üzerine kuyruk yağı eklenen tepsi taş fırına konuluyor. Yaklaşık yarım saat pişirilen yemek, servise hazır hale geliyor.

Günümüzde kentin yemek kültüründe büyük ehemmiyete sahip olan eli böğründe, ramazanda da tutkunları tarafından ağır ilgi görüyor.

Kahramanmaraş Dondurmacılar, Pastacılar ve Lokantacılar Odası Lideri Erdal Kanbur, AA muhabirine, eli böğründenin Kahramanmaraş yöresine ilişkin bir yemek olduğunu ve geçen yıl oda tarafından yemeğin tescilinin alındığını söyledi.

Eli böğründenin yemekten fazla bir kültür olduğunu belirten Kanbur, şöyle devam etti:

“Eli böğründe Kahramanmaraş yöresine has bir yemektir. Eti âlâ tanımak lazım. Etin, yaylalarda yetişen hayvanların aromalarını kokularını alması lazım. Kahramanmaraş’ta bu kültürü çocukken o tavada gördüğümüz üzere şu an konuklarımıza sunuyorlar. Dışardan gelen beşerler ‘Ne yiyeceğiz?’ diye soruyorlar. Eli böğründe yapılıyor Kahramanmaraş’ta diyoruz, fırınlarımız, lokantalarımızı tanım ederek lezzetle buluşmalarını sağlıyoruz. Nitekim de bunun eti yaylalardan gelen hayvanlardan geldiği için etin aroması çok hoş. Bunun özelliği aslında et bir tarafta, domates, biber, sarımsak bir tarafta olur. Birebir tepsinin içerisinde, tıpkı sacın içerisinde o biçimde fırına atarsın. O halde de lezzetli bir formda yersin. Kahramanmaraşlı ustalarımız babalarından dedelerinden almış olduğu bu kültürü bugüne kadar taşımışlar, onlara nitekim çok teşekkür ediyorum. Konuklar geldiği vakit nefisle o yemeği tattırıyorlar. Konuklar memnun oluyorlar, ‘biz bu türlü bir etin tadını hiçbir vakit alamamışız’ diyorlar. Bizde bundan zevk duyuyoruz.”

Eli böğründenin ramazanda özel konuklar için hazırlandığına değinen Kanbur, damak çatlatan lezzete tutkunlarının bu yıl salgın önlemleri kapsamında paket servis ile ulaştığını kaydetti.

Kentte 30 yıldır kasaplık yapan Zafer Soğancı da eli böğründenin ramazanda en çok tercih edilen yemekler ortasında yer aldığını söyledi.

Soğancı, eli böğründenin Kahramanmaraş’ın en çok tüketilen yemeklerinin ortasında yer aldığını, kentin yemek kültürünün en kıymetli lezzetlerinin ortasında olduğunu söyledi.

Vatandaşların ramazanda Eli Böğründe’ye ağır talep gösterdiklerini belirten Soğancı, şunları kaydetti:

“Bugün tüm lokanta ve restoranlarda kent dışından gelenler bu yemeğe istek gösteriyor. Eli Böğründe Kahramanmaraş’ın vazgeçilmezi. Ramazan’da geçmişten bugüne Eli Böğründe bir ana yemek üzere karşımıza çıkıyor. Güya gelenek üzere oldu. Bu devirde herkes paket servise alıştı. Tek kullanımlık tepsilerde yapıyoruz. Herkes meskenine götürüyor, istediği biçimde yapıyor. Meskende ben pişiririm diyenler oluyor biz burada hazırlıyoruz konutta kendi fırınlarına götürüyorlar pişiriyorlar. Talepler çok hoş rastgele bir kahır yok. Çalışıyoruz. Tabi olağan süreç üzere olmasa da tekrar de dönen bir çarkımız var. Vatandaşlarımız muhakkak vazgeçmiyor her vakit gündemde olan bir yemek bundan sonra da her vakit gündemde olacağına inanıyorum.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Tunahan Akgün

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
instagram takipçi hilesi organik takipçi satın al bayan takipçi satın al takipçi satın al instagram beğeni arttırma instagram takipçi satın al ege tülek takipçi satın al takipçi satın al Takipçi kasma hilesi Ücretsiz Video İndir porno izle takipçi satın al tarot fal baktır