Haber

Returnal İncelemesi: Döngüyü Kırın…

Edge of Tomarrow sinemasını izlediniz mi? Hah, işte Returnal tam olarak oradaki Tom Cruise’un bayan versiyonunun yaşadığı maceraların “daha çok” bilim kurgu ve endişe teması ile harmanlanmış hali. “Filmi izleyenlerin, “daha ne kadar olabilir?” dediğini duyar üzereyiz. Olağan konsept biraz daha farklı. Edge of Tomarrow’un Alien ve Prometheus ile karıştırılarak servis edilmiş hali diye de özetleyebileceğimiz Returnal’da uzaydasınız, yalnızsınız ve ölüp ölüp diriliyorsunuz. Hani oyunun zorluğunu tabir etmek için kullanmıyoruz “ölüp ölüp dirilme” tabirini. Oyun büsbütün bunun üzerine konseyi. Elbette siz fark yaratıp tek seferde bu döngüyü kırabilirseniz, o vakit öbür.

Evet efendim, Returnal’da ana karakterimiz Selene. Astra ismi verilen bir uzay araştırma birliğinin üyesiyiz ve seyahatimiz sırasında bir gezegenden yardım daveti alıyoruz. İnmememiz gerektiğini adeta bile bile yardım davetine kulak veriyor ve gezegene iniş yapıyoruz, fakat iniş sırasında işler istediğimiz üzere gitmiyor ve mekiğimiz büsbütün parçalanıyor.

Elbette indiğimiz gezegen Atropos pek olağan değil. Daima biçim değiştiriyor ve bizi içine hapsediyor. Burada tek başına mahsur kalan Selene, hayatta kalmak için antik medeniyetin kıraç topraklarını araştırmak ve canını dişine takarak uğraş etmek zorunda. Siz ise yine ayağa kalkma yüreğini göstermek durumundasınız. Natürel ki yılmazsanız.

Hayır, Returnal’ın zorluk düzeyi yüksek değil, zorluk düzeyi yok. Returnal bir Rougelike çeşidi aksiyon / macera oyunu. Yani bunun manası sonlarınızı zorluğuyla değil, sabrıyla sınıyor. Bir öbür manası ise bazıları için çok SIKINTI.

Kulağa Soulslike üzere gelse de ve zorluk konusunda benzeşseler de aslında Rougelike ve Soulslike birbirinden ayrılıyor. Bilmeyenleri için kısaca Rougelike’ı da açıklayalım. Bu cins aslında eski, temeli 80’li yıllara dayanıyor.  Tıpkı Returnal’da da işlendiği üzere ana karakter rastgele yaratılmış koridorlarla birbirine bağlı odaları içeren haritalara atılıyor ve karakter öldü mü oyun bitiyor, baştan başlıyorsunuz.

Artık yavaş yavaş oyunun işleyişine, mekaniklerine ve içerdiği öğelere bakalım lakin geçmeden evvel Returnal’ın PlayStation 5 için geliştirilen birinci PS5 Exclusive oyunu olduğunu da söyleyelim. Bunun manası, konsolun tüm nimetlerinden faydalandığı ve yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğimiz DualSense ile 3D Tempest ses teknolojilerinden yararlandığı.

Evet, Returnal’da Edge of Tomarrow‘da olduğu üzere her gün birebir günü bir defa daha yaşamıyoruz tahminen fakat her öldüğümüzde baştan başlıyoruz. Aslında emsal şeyler. Her kez öldüğümüzde öykü örgüsüyle ilgili yeni bilgiler öğreniyor ve oyun sırasında kazandığımız birtakım gereçleri kaybetsek de, farklı yetenekler ve daha yeterlisi “ne yapsam bu kısmı geçebilirim” konusunda deneyim kazanıyoruz. İşte oyun bu noktada biraz şaşırtan davranabiliyor çünkü her uyandığınızda harita pozisyonu değişmiş yeni bir gezegene doğruluyorsunuz. Bu noktada oyunun dünyasının bulmaca gibisi bir yapısı olduğundan kelam edebiliriz. Oyunun döngüsünü keyifli hale getiren ve baştan başlama isteğini körükleyen kısım da esasen bu dinamik yapı.

Bu heyecanı yaratan bir başka öge ise silah kullanma mekanikleri, dövüş sistemi ve düşman yaratıkların aksiyonu had safhada tutma mahareti. Hakikaten bu manada saf aksiyon sunduğunu söyleyebiliriz Returnal’ın. Tam bir AAA imali olmuş.

Returnal’da 6 farklı bölge bulunuyor ve bu bölgelere biyom ismi veriliyor. Her biyomun kendine ilişkin bir çehresi ve düşmanları var. Mesela birinci biyom yağmur ormanıyken, sonraki biyomlarda çöl ile çorak topraklar, kar teması üzere farklı konseptler işlenmiş.

Oyunun kıssa anlatımı ilgi alımlı olurken, atmosferi ise özellikle güçlü. Tüm bu işleyiş hoş bir biçimde oyuna katılmış. Her döngüde hem öyküye hem Atropos’a hem de kendinize dair yeni bilgiler öğreniyorsunuz, yeni silahlar keşfediyor, yeni özel yetenekler elde ediyorsunuz. Bunların kimilerini öldüğünüzde kaybediyorken, kimileri ise yanınızda kalıyor.

Lakin her 2 durumda da, kullanmayı öğreneceğiniz teleport küreleri vasıtasıyla direkt boss’a gitmemenizi tavsiye ederiz, çünkü her bir döngüde Selene’nin deneyimini bir sefer daha kazanması, güçlü silahlar bulması, etraftan topladıklarıyla özelliklerini upgrade etmesi ve gerekiyorsa üzerine çeşitli parazitler yerleştirerek birtakım yeteneklerini köreltmeyi kabul etmesi gerekiyor. Ve olağan ki bol bol dövüşmesi, yaratıkları tepelemesi de o denli. Bu sayede deneyim kazanmasının yanı sıra adrenalin puanı da elde ediyor ve kullandığı silahların performansı artıyor. Olağan direk sonuca gitmek isteyebilirsiniz de. Lakin boss sizi bir hoş tepeleyip de bir sefer daha mekiğin yanında uyandığınızda bozuşmak yok.

Elbette ne kadar harita değişse de, oyun yapısı eğlenceli olsa da, Returnal’ın bilhassa bu tip Rougelike tipi oyunlarını seven niş bir kitleye hitap ettiğini söylemek mümkün. Aksi halde bir müddet sonra usanıp bırakabilirsiniz. Fakat bu müddet, şayet bu oyun PlayStation 4 ya da PC platformuna çıksaydı daha kısa olabilirdi. Süreyi uzatan şey, oyundan alınan keyfi artıran anahtar ise kuşkusuz DualSense ve 3D Tempest ses teknolojisi olmuş.

DualSense‘in uyarlanabilir tetiklerinin daha evvelki oyunlarda da kullanıldığını görmüştük, fakat safkan PS5 için geliştirilen oyunlarda daha farklı özelliklerin katıldığına tanıklık edeceğiz anlaşılan. Çünkü Returnal’da DualSense tetikleri yalnızca size dokunsal geri bildirim sağlamakla kalmıyor, farklı silah modlarını etkinleştirme imkanı da tanıyor. Mesela sol tetik tuşu olan L2’ye hafif dokunursanız, olağan hedefleme modunu açıyorsunuz. Lakin şayet bu tuşa sonuna kadar basarsanız, o halde ikincil atış modunu açıyorsunuz ve böylelikle oyunun heyecanı artıyor ve buna bağlı olarak görsel şölen de o denli. Sahiden çok başarılı bir iş oldu şu DualSense, hani PlayStation 5 olağan ki güçlü olacaktı, fakat Sony, bilhassa DualSense ile bu yeni kuşak konsolu farklı bir yapıya büründürdü demek mümkün.

Öte yandan PS5’in gücünü de yabana atmamak lazım pek alışılmış. Oyunun üretimci grubu Housemarque, PS5’te 60FPS HDR tecrübesi için özel olarak çalışmış. Returnal’dan en uygun tecrübesi 4K OLED HDR ekranlarda, PS5’inizin HDR ayarlarını kalibre ederek elde edebileceğiniz de söyleyelim. Ayrıyeten oyun yükleme müddetleri inanılmaz süratli durumda. Emsal mevzuyu şu an oynamakta olduğumuz Resident Evil Village’ta da gördük. Zati bundan da Resident Evil Village incelemesinde yeniden bahsedeceğiz.

Evet, grafikler şahane, atmosfer daima canlı tutacak ölçüde gergin, dövüş mekanikleri tıkır tıkır işliyor. Pekala, sesler nasıl? Tam burada Sony’nin PS5 ile hayatımıza soktuğu 3D Tempest ses teknolojisinden bahsetmek lazım.

Returnal’ı kısa bir mühlet evvel incelediğimiz PS5 PULSE 3D Wireless kulaklık ile oynama bahtımız oldu. O incelemede de söylediğimiz üzere PULSE 3D Wireless ve 3D Tempest ses teknolojisinin yararını yeni oyunlar çıktıkça daha fazla görebileceğiz. Bunun en güzel örneğini Returnal’da gördük. Kaza yapan geminizin kalıntılarına çarpan yağmur damlalarının sesinden, etrafınızdaki düşmanların önünüzde ya da gerinizde olduğuna dair tam pozisyonu belirlemenize kadar 3D ses size Atropos gezegeninin atmosferini şahane halde yansıtıyor. Büyük keyif verdiğini net olarak söyleyebiliriz.

Son olarak Returnal’daki uğraşınızın sırf döngüyü kırmak üzerine değil, günlük gayret / Challenge’larla başka oyunculara karşı üstünlük kurmak üzerine de birebir vakitte. Bunu da artık kendiniz keşfedersiniz.

Sonuç

Sonuç olarak Returnal ziyadesiyle keyifli bir imal olmuş, lakin dediğimiz üzere herkese nazaran bir oyun muhakkak değil. Bilhassa sabırsız ve ne olursa olsun başa dönmeyi seven biri değilseniz, yani Soulslike ve Rougelike çeşidi oyunlarını sevmiyorsanız sizin kaleminiz değil. Şayet bu cinste bir oyunu AAA formatında deneyimlemek istiyorsanız ise daha uygununu bulmanız şimdilik güç. Lakin fiyatı üzüyor. Şu an Returnal’ın standart sürümü 610 TL, Digital Deluxe Edition ise 699 TL.

CHIP Online Notu %83

KÜNYE

  • Yayıncı: Sony Interactive Entertainment
  • Geliştirici: Housemarque
  • Tıp: Aksiyon / Macera
  • Platform: PlayStation 5
  • Web: playstation.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
instagram takipçi hilesi organik takipçi satın al bayan takipçi satın al takipçi satın al instagram beğeni arttırma instagram takipçi satın al ege tülek takipçi satın al takipçi satın al Takipçi kasma hilesi Ücretsiz Video İndir porno izle takipçi satın al tarot fal baktır