Haber

Sadaka-İ Cariye Nedir? Sadaka-İ Cariye Örnekleri Ve Çeşitleri Nelerdir?


Sadaka-i Cariye Nedir?

Kişinin vefatından sonra devam etmekte olan hayır ve hasenatı aracılığı ile kendisine ulaşabilen sevaplarının mevcut olması durumuna Sadaka-i cariye adı verilir. Hz peygamberin bahsettiği bir hadisi şerifi içerisinde şu şekilde nakledilmiştir; yedi şey bulunuyor ki kul ölümünden sonra kabrin içindeyken de bunların ecri ya da sevabı kendisine ulaşır şeklindedir.

Sadaka-i Cariye Örnekleri Nelerdir?

Sadaka-i cariye ile ilgili çok sayıda örnek bulmak mümkündür. Sadaka-i cariye ile ilgili bir kişi için şu örnekler verilebilir:

Öğretilen ilim

Akıtılan su

Açmış olduğu su kuyusu.

Dikmiş bulunduğu meyve ağacı.

İnşa etmiş olduğu mescit.

Miras olarak bırakmış olduğu mushafı şerif, bir başka ifade ile faydalanılan bir kitap

Ölümünden sonra kendisi için istiğfar edebilecek hayırlı bir evlat

Şeklinde sıralanabilir. Hadisi şerif kapsamında da açık bir biçimde beyan edilmiş olduğu gibi bireyin amel defterinin kapanmamasını sağlamak için kendisine bu sevaplar yazılması için ardında hayırlar ve hasenatlar bırakmasına Sadaka-i cariye adı verilir. Sadaka-i cariye kavramı İslam dini içerisinde büyük bir öneme sahip olan kavramlardan bir tanesidir.

Sadaka-i Cariye Yapılmasındaki Temel Amaç Nedir?

Sadaka-i cariye bireyin her durum içerisinde sevap kazanmasını sağlayacak yollar elde etmeye ve iyi bir yapmaya yönlendirmeyi hedeflemektedir. Birey öldükten sonra da bahsedilen bireyin amel defterinin kapanmaması ile birlikte uzun seneler süren yararları olan insanlara ya da hayvanlara fayda verebilecek hayır ya da hasenat içerisinde bulunmayı sağlamaktadır.

Sadaka-i Cariyeyi Maddi İmkanı Olmayan Kişiler De Yapabilir mi?

Bireyin öldükten sonra arkasında bırakmış olduğu ailesinin ve evlatlarının duaları ölmüşleri için af ya da mağfiret dilemeleri uygulaması da Sadaka-i cariye arasında sayılır. Ölmüş aile bireyler için dua etmek, istiğfarda bulunmak kişilerin ruhları için Kuranı Kerimi okuyabilmek ya da okutmak da bu kapsamda sayılır.İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
instagram takipçi hilesi organik takipçi satın al bayan takipçi satın al takipçi satın al instagram beğeni arttırma instagram takipçi satın al ege tülek takipçi satın al takipçi satın al Takipçi kasma hilesi Ücretsiz Video İndir porno izle takipçi satın al tarot fal baktır