Haber

Sivrisineklere Karşı Sivrisinekleri Kullanıyorlar

Biyoteknoloji şirketi Oxitec‘in öncülüğünü yaptığı bir proje kapsamında Florida’da genetiği değiştirilmiş sivrisinekler tabiata salındı. Genetiği değiştirilmiş sivrisinekler ABD’de birinci defa yırtıcı tabiata salınıyor. Hedef: Dang humması ve Zika üzere sivrisinek kaynaklı hastalıkların yayılmasından sorumlu tiplerle çaba etmek.

Aedes aegypti, Florida’daki toplam sivrisinek popülasyonunun sadece yaklaşık yüzde 4’ünü oluşturuyor, fakat neredeyse tüm sivrisinek kaynaklı hastalıklardan sorumlu. Kimyasal ilaçlama, bu çeşidin ilaçlara dirençli hale gelmesi nedeniyle başarısız olmaya başlamıştı. Bu yüzden alternatif bir tahlil geliştirmek gerekiyordu.

Florida Keys Sivrisinek Denetim Bölgesi İcra Yöneticisi Andrea Leal yaptığı açıklamada, “Birincil misyonumuz, Florida’da yaşayanları hastalık ileten Aedes aegypti dahil olmak üzere tüm sivrisineklerden korumaktır. Florida Keys Sivrisinek Denetim Bölgesi, sakinlerimizi korumak için etraf dostu ve gayeli araçlar araştırma ve yırtıcı doğayı müdafaadaki kararlılığını sürdürüyor” dedi.

Oxitec tarafından tabiata salınan genetiği değiştirilmiş erkek sivrisinekler, tTa ismi verilen özel bir protein üretiyor. Aedes aegypti dişileriyle çiftleştiklerinde, tTa proteini dişiye geçiyor ve dişi yavruları öldürüyor. Bu metotla, bölgede yırtıcı hastalık yayan Aedes aegypti ve bu nedenle bulaşan hastalıkların sayısının azaltılması hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
instagram takipçi hilesi organik takipçi satın al bayan takipçi satın al takipçi satın al instagram beğeni arttırma instagram takipçi satın al ege tülek takipçi satın al takipçi satın al Takipçi kasma hilesi Ücretsiz Video İndir porno izle takipçi satın al tarot fal baktır