Haber

Son dakika! Bakan Koca, sosyal medyada yer alan ölüm raporuna ilişkin açıklama yaptı

SIHHAT Bakanı Fahrettin Koca, koronovirüsten hayatını kaybeden fakat vefat raporunda belirtilmediği tez edilen toplumsal medya paylaşımlarına ait açıklama yaptı. Koca yaptığı açıklamada “Hasta, kayıtlarımızda ve tüm istatistiklerimizde covid ölüsü olarak kayıtlıdır” dedi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, vakıf üniversitesinde koronavirüs tedavisi görürken hayatını kaybeden fakat mevt raporunda mevt nedeninin belirtilmediği sav edilen raporun aslını yansıtmadığını belirtti. Koca, mevt evraklarının doktorlar tarafından onaylandıktan sonra 3 farklı tabipten oluşan komitede tekrar incelendiğini aktararak, “Müteveffa Cemal Küçükşahin bir vakıf üniversitesi hastanesinde covid-19 tedavisi görürken vefat etmiştir. Kişinin mevt evrakını düzenleyen hekimimiz vefat nedenine bulaşıcı olmayan hastalık bilgisi girerek vefat evrakını onaylamıştır. Vefat evraklarının onaylanması ve vefat nedeninin belirlenmesi takip eden tabibimizin sorumluluğundadır. Fakat mevt evrakları tabiplerimiz onayladıktan sonra 3 başka doktordan oluşan bir üst kurul tarafından incelenerek denetim edilmekte ve bir kusur ya da eksik olduğu düşünüldüğünde tabip bilgilendirilerek raporunu incelemesi istenmektedir” açıklamasını yaptı.

‘HASTA TÜM KAYITLARIMIZDA COVİD ÖLÜSÜ OLARAK KAYITLIDIR’Bakan Koca, vefat raporunun üst komitede tekrar incelendikten sonra tabibe geri gönderildiğini ve mevt nedeninin düzeltildiğini belirterek “Hastanın 30 Nisan 2021 tarihinde mevt raporu doktor tarafından onaylanmış ve üst komite incelemesi sonrası 2 Mayıs 2021 tarihinde tabibe rapor iade edilerek hastanın covid-19 olumlu olduğu ve bunun teşhiste belirtilmesi gerektiği hatırlatılmıştır. Tabip de raporunu tekrar düzenleyerek birebir gün onaylamıştır. Raporun son hali ekte sunulmuştur. Bu hasta kayıtlarımızda ve tüm istatistiklerimizde covid ölüsü olarak kayıtlıdır” tabirlerini kullandı.’NİHAİ KARAR VERİCİ DOKTORUN KENDİSİDİR’Koca, mevt raporlarındaki kararın tabiplere ilişkin olduğunu vurgulayarak “İddia edildiği üzere hasta covid olduğu halde değilmiş üzere bir kayıt yoktur. Hasta yakınına teslim edilen doküman defin süreçlerinin gecikmeden yapılması için sonuncu inceleme yapılmadan düzenlenmiş ve incelemeye açık olan dokümandır. Hastanın vefat dokümanında bulaşıcı olmayan hastalık yazılmış olmasının nedeni tedavisi 23 gün süren hastamızın bir müddet sonra pcr test sonucunun negatif çıkmış olmasıdır. Tabip burada bulaşıcı bir durum kalmadığına hükmetmiştir ve kesin karar verici tabibin kendisidir” dedi.Koca, açıklamasına şöyle devam etti:

“Özetle bir vakıf üniversitesi hastanesinde tedavi görürken vefat raporunda tüm bilgilerin eksiksiz verilmediği bir vatandaşımızın devletimizin kayıtlarında durumu olması gerektiği üzere covid-19 olarak yer almıştır. Buradan bilgilerin güvenilirliğini kuşkulu hale getirmenin kimseye yararı yoktur. Müteveffa Cemal Küçükşahin Bey’e Allah’tan rahmet ve sevenlerine bu vesile ile tekrar başsağlığı diliyorum.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ferhat EKİNCİ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
instagram takipçi hilesi organik takipçi satın al bayan takipçi satın al takipçi satın al instagram beğeni arttırma instagram takipçi satın al ege tülek takipçi satın al takipçi satın al Takipçi kasma hilesi Ücretsiz Video İndir porno izle takipçi satın al tarot fal baktır